Головна / ЦІКАВО / НАША ІСТОРІЯ / 65-РІЧЧЯ ПЕРЕДАЧІ КРИМУ ДО СЛАДУ УКРАЇНИ

65-РІЧЧЯ ПЕРЕДАЧІ КРИМУ ДО СЛАДУ УКРАЇНИ

Насправді проект указу “Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР” затвердили на засіданні президії ЦК КПРС (тогочасному політбюро) 25 січня 1954 року у Москві.

І це було зовсім не спонтанне рішення верхівки комуністичної партії. Тим паче, як би не намагалися запевнити нас кремлівські ідеологи та придворні «історики», це не «подарунок» Хрущова Україні до 300-ліття Переяславської ради або про зміцнення у такий спосіб дружби України та Росії. На той час Хрущов не мав ніякої можливості чинити, як йому заманеться.

Він лише чотири місяці очолює партію, від вересня 1953-го. До його одноосібного керівництва Радянським Союзом після 1957 року пройде ще три роки.

Передачу півострова Україні президія ЦК ухвалила тому, що це питання не було новим або несподіваним. Ідея змінити підпорядкування Криму визріла у Кремлі ще за життя Сталіна. За спогадами Молотова, члени політбюро обговорювали цю можливість з 1952 року, дізнавшись про кепську ситуацію в Криму після депортацій з півострова кримських татар.

 

Заселені на землі депортованого з півострова у 1944 році місцевого населення (кримських татар, вірмен, греків, болгар, чехів) мешканці РРФСР довели благодатний край до спустошення і зубожіння.

“Останньою краплею”, що змусила діяти Хрущова стали тяжкі враження від поїздки по півострову восени 1953-го.

В указі вказані цілком прагматичні речі: “Враховуючи територіальне тяжіння Кримської області до Української РСР, спільність економіки й тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР”. Усе наче чітко та зрозуміло.

На фото Північно-Кримський канал, будівництво якого Україна розпочала у 1957 як головної водної артерії Криму.

А за текстом те, що звучало в кремлівських кабінетах – нехай працьовиті українці виправляють і відновлюють власними силами і за рахунок бюджету Української РСР злочинні рішення сталінського режиму.

На фото автовокзал у Ялті збудований у 1966 році Міністерством автотранспорту і шосейних шляхів УРСР

Про admin

Зверніть увагу!

ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КОБЗАРЯ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *