Василь Стус

Шостого січня поет та дисидент Василь Стус міг би святкувати свою 81 річницю.

Міг би… якби обрав інший шлях свого життя.

Тринадцять років свого життя Стус був мордований у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті. За непідкупну любов до України його нищили морально і фізично – вилучали вірші, листи й рукописи, позбавляли побачень з рідними.
Його гнобили за те, що був патріотом своєї землі,.. за те, що був Українцем і з любов’ю викладав українську мову у школі Горлівки,.. за те, що активно протестував проти арештів української творчої молоді,.. за те, що вимагав від влади припинити незаконні політичні арешти та утиски інакомислячих та критикував тоталітарну радянську систему.
Поет, відбуваючи покарання у таборах, на знак протесту проти деспотії, зрікається радянського громадянства, бо “…Бути радянським громадянином – значить бути рабом…”.
Під час другого арешту владою адвокатом Поету призначено Віктора Медведчука. Той без усякої згоди свого підзахисного у ході судового засідання визнав його «провину». Це “адвокатове” визнання вартувало Василю Стусу не тільки 10 років примусових робіт і 5 років заслання, але й самого життя.
Помер Стус у далекому Пермському краю, у таборі біля села Кучино, у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року після сухого голодування на знак протесту проти знущань тюремної системи.
Навіть після смерті влада боялася Поета. Тоаборові вертухаї знищили поетів рукопис із віршами. А його прах дозволили рідним перевезти на Батьківщину лише у 1989-му, після закінчення терміну ув’язнення.
Талановитий поет і незламний патріот, котрий свідомо обрав долю борця був і залишається. як влучно висловився Євген Сверстюк, “голосом сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності”.

Про admin

Зверніть увагу!

День народження Івана МАЗЕПИ

20 березня 1639 р. народився Іван МАЗЕПА. Гетьман України (1687-1709 ), видатний державно-політичний і культурний …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *