Головна / БУДЬ УКРАЇНЦЕМ / ВКЛОНИТИСЯ ГЕРОЯМ І ПЕРЕДАТИ ЦЮ ПАМ’ЯТЬ ДІТЯМ!

ВКЛОНИТИСЯ ГЕРОЯМ І ПЕРЕДАТИ ЦЮ ПАМ’ЯТЬ ДІТЯМ!

Цьогоріч першими вересневими днями  на Бережанській горі Лисоня  уже традиційно  фестивалем стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні» вшанували військовий подвиг українських січових стрільців.  Та не лише фестивальна програма приводить сюди, на гору між Бережанами і селом Посухів, усіх, хто шанує, вивчає і намагається передати наступним поколінням славетне минуле своєї землі. Як сказав у свої промові в час фестивалю Голова Тернопільської ОДА Степан Барна: «Гора Лисоня – це місце, де можна отримати заряд патріотичної енергії, і вкотре переконатися: наша держава має своїх героїв, має гідні приклади для наслідування, має взірець нескореності свого національного духу». Тому на Лисоню істині патріоти піднімаються і згадують про неї не лише в рамках фестивалів та урочистостей у перших числах осені, але й у ті дні, коли сторіччя тому, ціною власних життів січові стрілці не допустили повного оточення і зупинили натиск московської навали.

Як свідчить історія саме останні дні вересня засвідчили стійкість, героїзм і подвиг УСС. Хоча й найкривавіший бій відбувся 2 вересня 1916 року, коли перемогу було здобуто ціною втрати більше половини особового складу легіону. Найвищу ціну заплатили українці на цьому клаптику землі, щоб зупинити славнозвісний «Брусилівський прорив» і не вберегти від російського  агресора Бережани.

На початку вересня бійцям 1-го і 2-го куреня УСС вдалося запобігти оточенню Бережан і закріпитися на Лисоні. До 4 вересня українські воїни, проявляючи неабияку мужність, ведуть бої і відбивають контрнаступ російських військ. Ціна супротиву десятки полеглих старшин та стрільців, але ворогу не вдалося оточити Бережани.

У середині вересня російські війська вчергове намагаються прорвати фронт. 16 числа їм вдалося зайти у фланг і тил полку УСС. Хоч стрільці й відбили атаку, та лінія фронту невпинно наближалася до Бережан.

Останні дні вересня 1916-го стали апогеєм військового протистояння поблизу Бережан. Третій, найбільш масований наступ росіян у районі Лисоні, розпочався 29 вересня. Три дні поспіль безперервно тривали бої. Артилерія росіян впродовж перших двох днів обстрілювала австрійські коаліційні війська як на Лисоні та в околицях села Потутори. Після такого потужного артилерійського обстрілу, російська піхота 30 вересня після обідню пору розпочала наступ. Розбивши угорський полк, російські військові частини виходять у долину річки Золота Липа біля села Посухова. Це дало їм змогу оточити полк українських січових стрільців, котрий дислокувався в Потуторах. Та стрільці не збиралися здаватися ворогу. З боєм та значними втратами загонам УСС вдалося прорвати оточення і вийти до Бережан.

У тих боях полягло 1300 чоловік, більше половини особового складу легіону. У складі колишнього полку січових стрільців залишилося 17 старшин і 150 стрільців. Полеглих у цих боях українських воїнів Січового стрілецтва поховали на цвинтарі села Посухів, зовсім поруч з Лисонею.

Тут, на вершині Лисоні як данина світлій пам’яті українських січових стрільців,  у 1994-му споруджено  Хрест скорботи і слави, з викарбуваними на  плитах іменами полеглих. Неподалік Хреста спорудили капличку з унікальним розписом за проектом талановитого тернопільського художника Богдана Ткачика. На фресках поруч з традиційними у храмах святими української землі Володимиром Великим, княгинею Ольгою, святим Юрієм і Степаном не важко впізнати образи сучасних нащадків звитяжної слави – першого загиблого майданівця Сергія Нігояна, героя Небесної Сотні Устима Голоднюка  та героя АТО Олександра Філя.

Сюди до Хреста та до каплички в останні вересневі дні без пафосу і литавр піднімаються ті, хто у самісінькому своєму серці тамує скорботу і біль за полеглими у цю землю двадцятирічними героями, і, водночас, плекає гордість за звитягу та незламність українського духу! Сходять в гору, щоб зберегти пам’ять… щоб пам’ятати… щоб передати цю пам’ять дітям!

Про admin

Зверніть увагу!

День народження Івана МАЗЕПИ

20 березня 1639 р. народився Іван МАЗЕПА. Гетьман України (1687-1709 ), видатний державно-політичний і культурний …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *