Головна / ЦІКАВО / НАУКА І ТЕХНІКА / НЕЗАБАРОМ ЗМОЖЕМО ЕКОНОМИТИ НА ЕЛЕКТРИЦІ

НЕЗАБАРОМ ЗМОЖЕМО ЕКОНОМИТИ НА ЕЛЕКТРИЦІ

Уявіть, що ви одного зимового вечора читаєте книгу при світлі кімнатних рослин. Ця дивовижна фантазія навіяна фільмом «Аватар» може стати реальністю,  що й демонструє проект інженерів Массачусетського технологічного інституту.

Вчені помістили спеціалізовані наночастинки в листя крес-салату, завдяки цьому його листя тьмяно світилося впродовж 3,5 годин. У майбутньому, вважають дослідники, вдосконалення технології дозволить зробить рослини досить яскравими, щоб висвітлювати робочий простір.

«Ідея полягає в тому, щоб створити рослини, які будуть функціонувати як настільна лампа. Лампа, яку не потрібно буде підключати до мережі, адже рослина може підживлюватися власним метаболізмом», – розповідає Майкл Страно, професор хімічної інженерії MIT.

Дослідники стверджуть, що запропонована ними технологія також дасть змогу перетворити дерева у автономні ліхтарі та освітлювати рослинами невеликі приміщенння.

Поточний проект є частиною перспективного напряму нанобіоніці, що об’єднує електроніку і органіку. Вживлюючи у рослини різні типи наночастинок, вчені роблять їх функціональним. Так, вже розроблені установки, які можуть виявляти вибухові речовини, а також  рослини, які контролюють стан ґрунту. Не дивно, що тема освітлення, на яке припадає до 20% світового енергоспоживання, здалася дослідникам логічною і перспективною метою.

«Рослини можуть самовідновлюватися, у них є власна енергія і вони вже адаптовані до навколишнього середовища. Ми думаємо, що ця ідея на часі», – каже Страно.

Для створення рослин-світляків, команда MIT використовувала люціферази – фермент, завдяки якому світлячки випромінюють зелене світло. Люціферази діють на молекулу люциферин, змушуючи її світитися. Інша молекула, кофермент А, видаляє побічний продукт реакції, який може пригнічувати активність люціферази.

https://youtu.be/hp-vqd8zJM4

На початку проекту рослини могли світитися близько 45 хвилин, але вченим вдалося збільшити час до 3,5 годин. Світло від розсади становило близько однієї тисячної частини, необхідної для читання, але дослідники вважають, що їм вдасться збільшити яскравість і тривалість світіння, оптимізувавши концентрацію і швидкість вивільнення компонентів.

Про admin

Зверніть увагу!

Виступ Анатолія Паламаренка з текстом Павла Глазового “ВІЧНА УКРАЇНА”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *