Головна / БУДЬ УКРАЇНЦЕМ / «БАБУСИНА ХАТА» – ДОЗВІЛЛЯ, ЩО ЗМІНЮЄ СВІТ

«БАБУСИНА ХАТА» – ДОЗВІЛЛЯ, ЩО ЗМІНЮЄ СВІТ

       Історія України, на наш погляд, починається з історії кожного з нас, з нашого ставлення до своїх рідних тенет, до маленької Батьківщини, де народився і виріс, де вперше почув мамину колискову і скоштував смак свіжого хліба. Етнографічна культура нині, Богу дякувати,  потужно набирає обертів у своєму відродженні. Знаходяться волонтери чи просто небайдужі громадяни, які мусять донести любов до рідного краю усім – від малого до старого. Адже вона така прекрасна і така різна – наша Україна.

Редакції «Патріот Тернопілля» пощастило познайомитися і поспілкуватися із дуже незвичною пані. Чому незвичною? Тому що те, чим вона займається – дуже чудова і дуже важка справа – створення самотужки етнографічного музею для дітей, молоді та старшого покоління на базі старенької бабусиної хатини. Тієї хатини у селі Дітківці, що неподалік Залісців, де сама колись народилась наша співрозмовниця Марія Маладика. Ми попрохали розповісти пані Марію, що ж спонукало її до такої ідеї створення музею.

«Так легко і так важко усе розповісти. Я виросла на бабусиних оповідях про старовинний побут та її заслання до  Сибіру. І хоча ці розповіді несли  в собі мотиви повчань «як то було колись важко, а нам зараз легко живеться»  я зрозуміла їх інформаційний посил лише тоді, коли сама стала мамою і захотіла теж саме донести своїм дітям. Так хочеться, аби вони цінували те, що мають, і вміли самі зробити висновки з уроків історії. Ті нелегкі часи зоставили відбиток не лише на нашій оселі, але і на всій історії села. Ліси оперезані шрамами воїн та залишками криївок. Наші діти і ми самі маємо знати і розуміти, що відбувалось,  щоб не повторилось».

Пані Марія дуже тепло згадує своє дитинство.

«Ще одним рушієм мого стремління зберегти таке миле моїй душі місце є теплі і щирі дитячі спогади. Як в маленькій хатині збирались діти, онуки, правнуки, щоб відсвяткувати Свят вечір…

Як ми на дідухові, як ті курчата, товклися щовечора (дідух – це солома, що стелять на підлогу).

Як впав старий ясен за стодолою, а з ним і величезне лелече гніздо, ми плакали і виносили голих пташенят на поле, щоб їх забрали батьки-лелеки, а дорослі птахи ходили розгублено по подвір’ї.  Як тепло пахло  свіжо-розпаленим вогнем, коли ми ще солодко спали, а бабуся вже готувала їсти в закамарку.

Моє село (Дітківці – ред.) воістину магічне, щось є в тих пагорбах з унікальними кримськими соснами і в тих полях, по яких танцюють тіні хмар».

Марія Маладика вважає себе фантазеркою, але дуже хоче довести свою справу до завершення.

«Моєї фантазії і бажання вистачило на те, аби дати оселі шанс приносити позитивні емоції і моїм дітям і дітям друзів і тим кому здається, що село це екзотика чи пережиток минулого. Село – це цеглинка, без якої країна не буде цілісною і повноцінною. Колись села були повністю автономними в ремісничому плані. Це теж наштовхує на думку , що чого ж бракує зараз з технічним прогресом і багатими землями, напевне бажання  і вміння самим господарювати в своєму домі. Адже роками в нас вбивали цю господарську рису і зараз на  власній землі багатій і незалежній люди не вміють і бояться реалізовувати власні вміння і бажання.

Можливо я дивачка і мрійниця, кожен бачить в мені свої фантазії та я щиро хочу показати людям як можна працюючи у власному домі (а праця не легка),  розставивши правильно пріоритети і дотримуючись законів людяності можна зробити хорошу перспективну справу. Нехай не за рік нехай не за два, але праця дасть свої плоди».

Пані Марія поділилась із нами чудовою новиною. 8-ого та 9-ого вересня відбудеться фестиваль етнографічного мистецтва та відкриття музею «Бабусина хата» з автентичним інтер’єром та побутом.

«Фестиваль, який ми разом з «ЗґАРДОЮ» затіяли цьогоріч якраз і демонструє можливості, які дає наявність такого об’єкту, як творчий простір живої історії. І хоч моя хатина ще не готова приймати людей в повному обсязі на час проведення фестивалю та є багато талановитих людей, які розуміють що в єдності сила. І те, що об’єднала «Бабусина хата»  від нас не відбереш».

Запрошуємо і вас, шановні читачі, 8-9 вересня у село Дітківці долучитися до прекрасного. Ви матимете можливість побувати у старовинній «Бабусиній хаті», взяти участь у цікавих етно-змаганнях та конкурсах. Пані Марія додає: «Ми дуже поспішаємо жити. Хочеться усе побачити і спробувати. Ми забуваємо, як радіти простим речам. Сучасні технології, Інтернет, телебачення створюють ілюзію спілкування і того, що десь там щось дуже важливе і цінне. А цінне насправді поруч і живе спілкування найкращий спосіб відчути себе потрібним і щасливим. Саме тому я хочу відновити таке  особливе місце в якому можна переоцінити все що навколо нас в повсякденному житі. Переглянути уроки історії і взяти з них все цінне. Зберегти те, що роками плекали наші предки, примножити і дати нашим дітям.  ЗАПРОПОНУВАТИ ВАМ ДОЗВІЛЛЯ, ЩО ЗМІНИТЬ ВАШ СВІТ»

Про admin

Зверніть увагу!

ПАМ’ЯТАЙ РОЗСТРІЛИ НА МАЙДАНІ!

18 -20 лютого 2014 р. РОЗСТРІЛИ НА МАЙДАНІ! Найкривавіші дні і ночі Революції Гідності. Сотня …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *