Головна / ЦІКАВО / НАША ІСТОРІЯ / Тернопіль – часи панства. Вулиця 3-ого Мая.

Тернопіль – часи панства. Вулиця 3-ого Мая.

Вулиця Гетьмана Сагайдачного у радянські часи носила назву 1-ого травня. Звідки комуністи взяли цю назву? Звичайно, такий собі день солідарності трудящих… Цікаво, чи загарбники Тернополя були такими вже трудящими?! Радше, розбійниками…

Але повернімося до вулиці 3-ого Мая за часів до комуністичних, до 1939 року. Любомира Бойцун так описує назву вулиці: «від стародавнього майдану тягнеться вулиця, первісна назва якої промовляє про її виникнення. Це це Гімназіальна – так тоді звучало у Галичині це слово. У 1891 році в ознаменування 100-ліття польської конституції її найменовано вулицею 3-ого Мая.

На початку XX ст. кам’яниці, кожна з яких вирізнялась архітектурою, утворили суцільний ряд, залишивши трохи місця для перетину вулиць. Справа на розі З Мая і Міцкевича містилась одна з найдавніших кав’ярень Тернополя “Віденська”. Тут можна було посмакувати філіжанкою закусити смачними м’ясним чи солодким.

На початку минулого століття на вулиці було чимало крамниць і складів: галантерейні, бакалійні, з посудом та іграшками, салони чоловічого і жіночого одягу, книгарні. Щодо книгарень: одна із них відкрита у 1912 році у нерухомості отців домініканців і належала Єжи Полю. Другу, що назива «Подільська», відкрила пізніше Антоніна Камінська. Згодом у життя цієї міської магістралі увійшли каса продажу залізничних квитків від бюро подорожей «Орбіс», аптекарський магазин, склад, салони Рацера і Шраєра з продажу ювелірних виробів, хутра та галантереї, скла, кухонного посуду тощо».

Тернопіль відвідував Микола Лисенко 22 листопада 1903 року громадськість України відзначала 35-річний ювілей його творчості. Урочиста зустріч на тернопільському вокзалі чекала на композитора. Гімназійна молодь заспівала «Многая літа» та «Ще не вмерла України…». Можемо здогадуватись, що пан Лисенко прогулювався і вулицею 3-ого Мая… То були часи панства!

Комуністи зруйнували все, або майже все, що десятками, сотнями років створювали тернополяни, які понад усе любили своє місто і Україну. Перейменовували вони і вулиці, ще й верещали мало не на увесь світ про те, що, бачите, у Тернополі також вшановували день солідарності 1-ого травня, за свідченнями О.Рубльова, який досліджував долю західноукраїнських земель у 20-50 роки ХХ ст. Примітивізм радянщини, бажання все загарбати, потопити у крові – все це не змогло докорінно винищити генетичну пам’ять тернополян.  Нині знову квітне наше розстріляне відродження…

Про admin

Зверніть увагу!

ПАМ’ЯТАЙ РОЗСТРІЛИ НА МАЙДАНІ!

18 -20 лютого 2014 р. РОЗСТРІЛИ НА МАЙДАНІ! Найкривавіші дні і ночі Революції Гідності. Сотня …

1 Коментар

  1. У нас чудова історія. Дуже сподобалась стаття про вулицю 3-ого мая. І дуже класні фото!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *