Реформи 2016-2017

Прощаючись зі старим роком.

Чим може похвалитися країна на передодні Нового року? Одним з основних вимог до нової влади було системне реформування усіх складових держави.

Посадовці звітують перед народом про завершення цілого ряду реформ, інші, за їх словами, допрацьовуються і вимагають прийняття необхідних законів.

Зокрема, Кабмін прийняв концепцію реформи охорони здоров’я і затвердив пропозиції щодо реформування середньої школи. Це довгострокові програми. Перші зміни, нам обіцяють, ми зможемо побачити уже в 2017 році.

А що ще важливого зазнало реформації у 2016 році?

Результат пошуку зображень за запитом "реформи"


Реформа правоохоронних органів

40% українців вважають найважливішим реформування саме правоохоронної сфера. Національна поліція почала створюватися півтора роки тому, однак процес оновлення лав правоохоронців наближається до кінця тільки зараз. Метою переформатування міліції в поліцію було деполітизація і, так би мовити, перехід на сервісний характер роботи органів. Та, незважаючи на стартовий рейтинг довіри суспільства до  «нової поліції», недоліків і запитань до її діяльності залишилося багато.

Очільники МВС неодноразово пафосно заявляли, що реформа внутрішніх органів набагато глибша, ніж зміна вивіски і уніформи. Однак довіра суспільства до нових поліцейських з кожним днем падає, наче камінь з багатоповерхівки.

Адмінсуди відновлюють на посадах міліціонерів, на перекір рішенням атестаційних комісій і вимогам громадських активістів. Велика частина міліціонерів повернулися на посади і всупереч заваленим конкурсам, стали копами. У знак протесту представники громадськості в вийшли зі складу атестаційних комісій.

Варто згадати і реформу прокуратури. Уже через рік прокуратура повинна позбутися функцій загального нагляду, передати функцію досудового розслідування новоствореному органу – Державному бюро розслідувань. Начеб-то й усі необхідні закони прийняті, але процес стопориться. Багато в чому через опір “старих кадрів”. Яке ж тут реформування, якщо 84% колишніх керівників прокуратур зберегли свої крісла?

 Реформа держзакупівель

Не все так просто і у сфері державних закупівель. Запроваджена система ProZorro, яка дозволяє відслідковувати весь процес покупки держорганами товарів і послуг, стала основною частиною реформи. З 1 серпня 2016 роки її використання стало обов’язковим по всій території країни для структур, які використовують кошти платників податків. За словами ініціатора впровадження цієї системи, він же ж і заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, Максима Нефьодова уже влітку 2016 року загальна сума економії склала 2,6 млрд гривень.

Однак, деякі експерти говорять, що економія швидше “дута”, адже на аукціон виставляються “лоти” за завищеною ціною, а перемагає той, хто запропонував найменшу ціну.

 Антикорупційна реформа

Цю реформу 56% населення вважає найважливішою. Усі кинулися на боротьбу з корупцією –створили і Національне антикорупційне бюро, і Спеціальну антикорупційну прокуратуру. Бюро мало б проводити досудове слідство проти корумпованих чиновників, прокуратура здійснювати державне обвинувачення. Усі корупційні справи повинен розглядати Вищий антикорупційний суд! Все чітко і просто! Однак, антикорупційний суд поки так і не спромоглися створити.

До цього всього варто ще й згадати про існуюче тільки на папері ГБР, яке повинно розслідувати злочини поліції, суддів і чиновників (крім корупційних).

Восени вся країна побачила запуск системи електронного декларування. Цей процес контролює Нацагентство з питань запобігання корупції – орган, який не має слідчих повноважень!  За фактом перевірки декларацій кримінальні виробництва відкривало НАБУ. Втім говорити про результати поки рано, більшість справ ініційованих НАБУ не так давно почали передавати до судів.

Судова реформа

Довіра до українських судів у суспільстві дуже низька. За даними соцдосліджень лише 5-10% населення ставиться до судової влади довірливо.

У лютому в першому читанні депутати проголосували за зміни до Конституції. Влітку Рада проголосувала 355 голосами за оновлений Основний закон в частині правосуддя. У “ніч бюджету” парламент підтримав закон про Вищу раді правосуддя. Згідно новоприйнятим документам судді повинні стати більш незалежними та обиратися тільки за конкурсом. При цьому недоторканність служителів Феміди буде обмежена. Врешті їх можна затримувати, але лише в двох випадках. За згодою Вищої ради правосуддя в зв’язку з кримінальним або адміністративним правопорушенням, а також під час або відразу після скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Крім цього, має запрацювати окремий Вищий антикорупційний суд, який розглядатиме справи від Національного антикорупційного бюро, і ще один новий суд – Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Але реформа судів – справа тривала. Основні результати намічені на наступний рік.

Енергетична реформа

Якщо вважати роформуванням енергетики підвищення комунальних тарифів, то реформа втілена в життя. Тарифи виросли після рішення уряду з 1 травня цього року встановити єдину ціну на газ – майже 6,9 тис. грн за 1 тис. куб. м. Це стовідсодково відповідає вартості імпортного газу, запевняли в Кабміні. Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері комунальних послуг, встановила ціну на вугілля за формулою “Роттердам +” (навіть вітчизняне вугілля купують за ціною закордонного). Через це населення також стало платити більше за тепло. Метою реформи енергетики, як стверджують посадовці, є скорочення внутрішнього енергоспоживання і зростання видобутку власних енергоресурсів. Однак субсидарна політика держави не стимулює зменшення енергоспоживання, а змушує українців фінансувати витрати олігархів. Така ситуація, швидше за все, перешкоджає реформі.

Чого ж чекати від держави у наступному році. Запевняють, що нас чекають масштабні зміни у багатьох важливих сфер життя.

Пенсійна реформа.

У 2017 році в Україні планують ввести накопичувальну систему пенсій. Ті, кому ще не виповниться 35 років, будуть в ній брати участь обов’язково, а кому більше і до 55 років, ті можуть підключитися на добровільних засадах. У 2017 році внесок складе 2%, і з кожним роком до 2022 року буде підніматися на 1%, до 7%, після 2020 року його підвищувати не планують. Крім того, в рамках пенсійної реформи Мінсоцполітики планує розробити модель, яка буде враховувати в першу чергу страховий, а не загальний стаж або вік людини. Так, з січня 2017 року мінімальна зарплата збільшиться до 3200 тисяч гривень. Єдиний соціальний внесок складе 22%, тобто внесок з мінімальної зарплати становитиме 704 грн. за місяць. За 120 місяців вийде близько 84 тисяч 480 гривень.

Медична реформа.

У наступному році заплановано старт першого етапу медичної реформи, в ході якого планують ввести медичне страхування: безкоштовний держпакет (210 грн) на кожного українця, впровадити систему реімбурсації лікарських препаратів для певного переліку категорії хворих (серцево-судинні захворювання, діабет II типу і бронхіальна астма) , розробити необхідні електронні реєстри для обміну медінформацією. Також планується створення Національного агентства – єдиного національного замовника медичних послуг. У рамках реформи для лікарів введуть ліцензування.

 Реформи в МВС.

До літа 2017 року країні планують ліквідувати всі Міжрайонні реєстраційно-екзаменаційні відділи Державної інспекції безпеки дорожнього руху (МРЕВ). Замість них будуть відкриті нові сервісні центри МВС, які надаватимуть платні і безкоштовні послуги: видача і обмін водійських посвідчень, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, замовлення і видача номерних знаків – по системі електронної черги, що дозволить мінімізувати корупційні прояви і скоротить час отримання послуги у кілька разів.

Про admin

Зверніть увагу!

ДІТИ «ПОДОРОЖЧАЮТЬ»

Міністр соціальної політики Андрій Рева вважає, що держава має підвищувати виплати не за народження дитини, …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *