Головна / ДОПОМОГА / ГРОМАДАМ / Громада – велика сила

Громада – велика сила

«Патріот Тернопілля»  вкотре переконується, що ми велика нація. Наші громадяни своїми діями постійно доводять, що Україна достойна кращого життя, і ми готові творити зміни самі. Майдан продемонстрував, як швидко люди, об’єднані однією ідеєю, з різних регіонів можуть мобілізуватися і зорганізуватися. Біда на Сході продемонструвала, що добровольці і волонтери здатні зробити більше, ніж усі державні інституції разом узяті. На тлі реформаторських потуг урядів післямайданівської України тільки ініціативи громад та громадських об’єднань дають очевидний і вагомий результат. Ще одним прикладом того, як громада може змінити навколишній світ є село Велика Добронь.


 

Громада Великої Добрині  вирішила власними руками привести до ладу дорогу і упорядкувати рідне село. За один місяць в селі було заасфальтовано всі дороги. А розпочалося все з того, що великодобрянцям набридло випрошувати у обласної ради відремонтувати шлях у їхньому селі, який, до речі, є одним із основних магістралей України.

З ініціативи місцевого підприємця Йожефа Раті створили громадську організацію «Регіональний розвиток Великої Добрині», заручилися підтримкою сільської ради і звернулися за допомогою до  угорського фонду «Підтримка малиx міст». Фонд погодився надати селянам певну фінансову допомогу, щоправда, за умови, що теxніку, робітників, решту коштів – забезпечують місцеві жителі. Закордонного фінансування вистачало лише на придбання окремиx матеріалів. Ще однією з умов надання інвестицій було обов’язкова публічність звітів щодо проведення виконаних робіт та витрачання коштів.  Для цього було створено власний сайт.

Почалося все лише з 30 місцевих мешканців, котрі зголосилися приєднатися до проекту відновлення дороги. За 8 робочих днів вони відремонтували головну вулицю Великої Добрині. І не тільки заасфальтували, а й  очистили та поглибили дренажні канали, облаштували квітники і забетонували тротуари. Ці роботи обійшлися селянам у 150 гривень за квадратний метр – втричі менше, ніж кошторис державної організації!

Коли ж односельці побачили результат, то захотіли обладнати й свої вулиці. До проекту долучилися й інші. Зрештою, реконструкції зазнали ще й бічні вулиці, які ніколи не знали нормального покриття. І головне – селяни зробили все своїми руками.

Крім того, кожен учасник робіт може вільно зайти на сайт у мережі й побачити звіт щодо виконаних робіт, кошторис, час, витрачений на певну операцію, скільки людей працювали на певний час і таке інше.

Для прикладу, площа Вашар (Вашар-тер). Покладено 117 метрів асфальту за 4 дні. Коштує – 125 гривні. Витрати: 30 тонн асфальту – 39.000 грн., камінь та бетонування 9 куб.м – 2600 грн., цемент 2.450 кг – 4.655 грн., щебінь 33 куб.м – 8.910 грн. Транспорт – трактор, бульдозер – 11.000 грн. І такий звіт можна прочитати про кожну вулицю села.

А головне, завдяки спільній праці серед мешканців Великої Доброні утворився громадський осередок активістів, які розуміють, що людям не варто чекати дива, а слід самим взятися за вирішення власних проблем! Виявляється – спільна праця на загальне благо – творить активну громаду села!

Редакцію «Патріота Тернопілля» приємно вразила  ініціатива великодобрянців. І ми вирішили розповісти про неї на сторінках часопису, сподіваючись, що вона стане прикладом для інших українських громад. Покаже усім, що люди самі можуть впорядковувати власне життя  та вирішувати багато проблем. Особливо актуально це у світлі нової територіальної реформи в Україні. Реформи, яка й передбачає формування активного осередка певного села, міста, району, області.

Ми маємо шанс стати справжніми господарями своєї землі. Не проґавити би його, щоб не жаліти потім. Об’єднуємося і діймо! Змінюймо країну самі, бо за нас цього не зробить ніхто.

До відома усіх зацікавлених громадян і громад, «Патріот Тернопілля» має змогу надати інформаційну та правову підтримку щодо створення територіальних громад. Ми охоче організуємо консультації з фахівцями, які допоможуть громаді вибрати найоптимальніший шлях об’єднання і розробити стратегію економічного розвитку.

Юрій Іваненко

У статті використано світлини з сайту mukachevo.net

Про admin

Зверніть увагу!

НА УХВАЛЕННЯ РЕФОРМ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ УКРАЇНА МАЄ 6-7 МІСЯЦІВ

Для ухвалення у Верховній раді законів, необхідних для проведення реформ децентралізації, Україна має близько півроку. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *